Na środkowym pobrzeżu naszego morza, na skarpowym jego brzegu, pośród lasów, niedaleko dwóch jezior Wicko a także Kopań leży letniskowa wieś Jarosławiec. W opasujących Jarosławiec lasach odszukamy nie tylko normalnie obecną sosnę, ale również sosnę czarną, modrzew, daglezję. Swoisty krajobraz, wydmy, zatorfione równiny i jezioro Wicko chronione są poprzez utworzenie na tym obszarze Obszaru Chronionego Krajobrazu – „Pas Pobrzeża na zachód od Ustki”, z zamiarem zabezpieczenia ich atutów dla turystyki i wypoczynku. Najatrakcyjniejsze obiekty to zbiorowiska wydm szarej i białej z trawami piaskownicą oraz wydmurzycą, występuje w tej okolicy w szczególności storczyk kruszczyk, mikołajek nadmorski, bór bażynowy, las dębowo-brzozowy.

Z połowy 16. stulecia wywodzą się pierwsze pisane wzmianki dotyczące współczesnego Jarosławca. Wówczas ludność wsi trudniła się przeważnie rybołówstwem, pozyskiwaniem i obrabianiem bursztynu.Turyści zaczęli zjeżdżać do osady pod koniec XIX wieku. Szczególną ciekawostką była w owym okresie dochodząca od jednego kilometra szerokości o miałkim piasku plaża, niestety przez lata Morze Bałtyckie zabierało plażę. Rozpoczęto zabezpieczać piaszczysty brzeg wznosząc opaskę, niestety Bałtyk wyrzucał na brzeg kamienie. W 2009 r. zrealizowano prace mające na celu odtworzenie plaży, przeniesiono z morza ogromne ilości piasku i rozmieszczono go na plaży. Obecnie plaża jest piaszczysta, szeroka i przyszykowana na podjęcie jeszcze większej liczby letników.

Kolejną atrakcją letniska jest pamiętająca XIX wiek latarnia morska, pobudowana w celu zmniejszenia liczby katastrof statków, do jakich często dochodziło na tym odcinku Bałtyku. Pierwotny budynek latarni okazał się zbyt niski, przeznaczono go latarnikom a niedaleko postawiono wysoką na trzydzieści trzy m ceglaną, okrągłą wieżę. Dzisiaj latarnię można odwiedzać, na jej wierzchołek prowadzą kręte, wykonane z drewna schody.

Dla rodzin z dziećmi niewątpliwą atrakcją będzie Aquapark w Jarosławcu „Panorama Morska”. Aquapark obejmuje kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych z podgrzewaną wodą o bezpiecznej głębokości (max 1,6m). Cżęść kompleksu otwarta jest cały rok. Położony jest od morza o ok. 350m. Cała sceneria Aquaparku wygląda jak „prawdziwa Tropicana”. Dodatkowymi atrakcjami Parku Wodnego jest sztuczna grota z wodospadami, rwąca rzeka, basen wielofunkcyjny, basen ze sztuczną falą, 1000 leżaków basenowych.

Największa sztuczna plaża w Europie

Jeszcze w marcu br. powierzchnia plaży miała 3 hektary. Specjalnie na wakacje planowano powiększyć ją o kolejne 2,5 hektara. Zyskując nową powierzchnię, plaża pokonała Holandię i została największą sztuczną plażą w Europie. W okolicach Jarosławca nie ma szukać ośrodków przemysłowych czy ujść większych rzek, co przekłada się na jedno z najczystszych kąpielisk w Polsce.

Kolejny etap budowy

Kilka dni temu serwis jaroslawiec24.pl informował, że: „Urząd Morski uruchomił kolejny etap budowy ochrony brzegu morskiego w postaci dostawy 80 tysięcy metrów sześciennych piasku. Piasek ten pozwoli na zasypanie do około połowy kolejnej kwatery (basen pomiędzy ostrogami przy dubajskiej plaży)”. Jak podają statek, który można zobaczyć nad brzegiem Jarosławca, to pogłębiarka służąca do pobierania piasku z dna morza i dostarczania go rurociągiem nad brzeg. Aktualnie jest on pobierany z Darłowa i transportowany do Jarosławca.